Den största delen av min arbetstid går åt att skriva texter (se min presentation) och inte sällan handlar det om att skriva till kunder som arbetar med affiliate. Det skapade ett intresse hos mig, för några år sedan, att själv börja jobba med detta. Idag driver jag ett flertal affiliatesidor – med varierat resultat. Men skrivandet är fortfarande vad jag gör mest.
Vad är affiliate?
Ett kort svar på frågan är att affiliate är provisionsbaserad marknadsföring. En stor skillnad är att det inte handlar om marknadsföring som klassiska marknadsföringsföretag arbetar med utan denna marknadsföring används främst av privatpersoner och företag som specialiserat sig på affiliate.
De som tjänar pengar på affiliate kallas för publishers och företaget som marknadsförs kallas för annonsör.
Ex: Du har en blogg eller hemsida och lägger upp reklambanners eller reklamlänkar till Modekungen. Om någon besökare klickar på länken och sedan genomför köp hos butiken så får du ersättning för detta. Lyckas du inte förmedla några besökare som köper något i E-butiken kommer du inte heller få någon ersättning. Det är därför det kallas för ”provisionsbaserad” marknadsföring.
Hur tjänar man pengar?
De flesta länkar som finns på en affiliatesajt pekar mot de företag som publishern samarbetar med. När besökaren klickar på länken kommer man att hamna hos E-butiken. Men rent tekniskt går länken via ett affiliateföretag som registrerar att ett klick har skett på en länk på webbplatsen. Skulle personen sedan genomföra ett köp inom ex. 30 dagar från den E-butiken betalas pengar ut till publishern. Hur många dagar som köpet måste ske inom varierar däremot något mellan E-butikerna. Men det krävs alltså inte alltid att köp måste ske direkt utan bara att köp sker inom ett visst antal dagar från att man klickat på länken.
Hur mycket tjänar man?
Det vanligaste är att man tjänar pengar på ”sale”, dvs att man får pengar när ett köp skett hos gällande E-butik. Det finns framförallt två provisionssätt (vid sale). För det första finns procentsatsen. På vissa av mina sidor marknadsför jag böcker mot Bokus. Därmed får jag en viss procentsats för varje bok som blir såld via mina länkar. Inom vissa branscher är denna procentsats relativt låg ex inom elektronik och byggnadsmaterial. Inom kläder och inredning är procentsatsen generellt högre.
Den andra modellen är en fast summa. Det kan vara ex vara 60kr-100kr som man tjänar per sale. Detta oavsett ordervärde. Här sticker lånesegmentet ut rejält med provisionsnivåer. När jag marknadsför lånebolag får jag ca tiodubbelt mot vad jag får hos E-butiker. Men samtidigt – du tecknar inte ett lån lika ofta som du köper en bok…
Vad du tjänar beror helt på provisionsnivå och hur många sales du kan generera.
Hur startar med affiliate?
Första steget är att anmäla sig till affiliateföretag. De arbetar som ”mellanhand” mellan publishers och annonsörer. Genom att (gratis) anmäla sig till affiliateföretag får man inloggningsuppgifter och kan gå in på deras webbplats för att ta del av vilka företag man kan samarbeta med. Exempelvis så erbjöd Adrecord (april 2017) samarbeten med 248 företag.
Starta konton hos dessa affiliateföretag, logga in och skapa dina unika ”affiliatelänkar”. Det är dessa du lägger på din webbplats. De dirigerar besökarna till de gällande E-butikerna – och spårar trafiken vilket gör att du kan få provision.
Tips på affiliateföretag?
Adrecord – Brett utbud av E-butiker, även lite mer udda. Grym support!
Adtraction – Har nästan alla kreditbolag men även ett stort utbud av modeföretag m.m. Pluspoäng för egen app
Tradedoubler – Svårare navigering och inte lätt för de som är nybörjare. Men ett måste ”i korgen” när man kommit igång.
Blogfame – Vänder sig främst mot bloggare. Fördelen är att här finns bolag som inte finns hos ovan nämnda.
Det finns fler – men dessa rekommenderar jag att börja med.
Funkar det bara för bloggare?
Nej, det är inte heller bloggarna som tjänar mest pengar. De som tjänar mest är de som bygger webbplatser som presenterar produkterna ur ett konsumentperspektiv. Besökarna som kommer in på en blogg vill i första hand läsa texten – inte köpa produkter. De som kommer in på en E-butik (eller en sida som liknar en E-butik) vill i första hand handla. Genom att skapa informationsportaler, prisjämförelser eller extremt enkla affiliatesidor får man även högkonverterad trafik.
Exempel
Många tror att det är svårt att bygga upp en affiliatesajt. Det är det inte. Det svåra är att bygga en sajt så pass bra att man tjänar lite större summor på dem. Själv bygger jag på flera olika nivåer.
Superenkel – Ett exempel på en extremt enkel affiliatesajt är hushållsvåg.se. Besökaren möts av en sida som till viss del liknar en E-butik. När man klickar på olika kategoribilder ex ”Retrovågar” eller ”Dietvågar” så länkas man direkt in på den E-butik som säljer dessa.
I detta fall ger inte affiliatesajten något mervärde till besökaren. Den guidar bara direkt in på E-butiken. De är enkla att bygga (rent utseendemässigt) men knappast något man i längden tjänar större summor på.
Besökarvärde – En lite mer avancerad sida (mer konsumentriktad text) är turiststockholm.se. Här presenterar jag olika upplevelser som går att göra i Stockholm så som att flyga luftballong, baka polkagrisar, gå på stadsvandringar och fiska i mälaren. En del av de utlänkar som finns i texterna är affiliatelänkar till bokningssidor där man kan boka dessa boenden eller upplevelser. Med ett stort antal texter, recensioner och bilder kan man som besökare uppleva ett större mervärde av att besöka sidan.