Jag heter Anna Helgesson och har skrivit tre barnböcker. Mitt skrivande vaknade i vuxen ålder, efter att ha legat och slumrat någonstans.
Det började med att jag skrev en barnbokstext om min dotter och hennes morfar. Inspirerad av livet och gubben Pettsson, som för övrigt har många likheter med min pappa. Manuset blev naturligtvis refuserat och efter att ha skrivit om det och skickat igen och mötts av fler refuseringar slutade jag att skriva.
Jag hade haft en tanke och den gick inte hem.
Men så, efter ett par år föddes skrivlängtan igen och boken Resan till sommaren kom till. Efter den följde Glashjärtat – vänner eller fiender? och nu i år kom så min tredje bok. Samtliga titlar är utgivna på Idus förlag.
Saga & Simon – hundlängtan och utomjordingar är en glad och busig berättelse med barnens perspektiv i fokus.
Barn ser saker som vi vuxna inte alltid ser. Det kan handla om tanter som egentligen är utomjordingar eller hundar som är övergivna och i fara.
Nioåriga Saga är en modig och framåt tjej. Hon säger vad hon tycker och drar med sig tvillingbrodern Simon på olika upptåg. Simon är mer försiktig och eftertänksam av sig, och funderar till exempel på varför det finns en tupp på toppen av stadens kyrka. Mamma och pappa finns där som en fast punkt och kärleken till varandra går inte att ta miste på. Barnens längtan efter en hund genomsyrar hela berättelsen.
I första boken om syskonen Saga och Simon får vi följa med när familjen åker på campingsemester till Öland och tältar och där det naturligtvis kryllar av hundar.
Hemma i Kummelby där de bor finns också ett hundkafé som barnen älskar. En dag möts de av en lapp på dörren som säger att Sonjas Bageri ska säljas. Den nya ägaren Abbe med flätorna verkar inte gilla hundar. Vad ska de ta sig till?
Anna Södergårds glada illustrationer ger boken precis rätt känsla. Humor och bus i enda blandning!
Min tanke med att skriva en humoristisk och lättsam bok är med en förhoppning om att målgruppen ska tycka om den och få läslust helt enkelt.
Jag arbetar som lärare parallellt med författandet och möter läsningen varje dag på olika sätt. Många barn har ett motstånd mot att läsa och det är en stor faktor i mitt skrivande över lag. Alla barn ska ha rätt till läsning och litteratur, på deras nivå och intresse. Därför är det av högsta vikt att det ges ut en mångfald av böcker som i bästa fall når ut till bibliotek och skolor. Många hem saknar litteratur så vi har en viktig uppgift att sprida läsglädje till alla barn.
Mer om Anna Helgesson hennes skrivande på bloggen:
www.annasskrivarblogg.wordpress.com
Jag finns även på andra sociala medier:
- Facebook: Anna Helgesson Författaren
- Instagram: _annahelgesson_
- Twitter: @nnahelgesson
Mina böcker:
- Saga och Simon – Hundlängtan och utomjordingar
- Glashjärtat – vänner eller fiender?
- Resan till sommaren
Pingback: Anna Helgesson: Några tankar om bokförlag - Anna Hellqvist
Härligt att läsa om dig Anna! Vi ses snart!
Det ska bli skoj!