Idag är det dags för utmaning nummer 2 i den här serien.
Denna gång får du använda dig av dina sinnen och utöva lite mindfulness. För det är ju så med oss skrivande människor att vi faktiskt skulle kunna säga att vi ägnar oss åt en form av mindfulness när vi samlar på oss upplevelser och material för vårt skrivande.
Så här kan det beskrivas: Det handlar bland annat om sinnesnärvaro. Genom att vara medvetet närvarande i nuet kan man bli friare att välja hur man vill agera på det som händer i tankar, känslor och kropp i varje ögonblick. Mindfulness är inget nytt, utan kommer ur 2500-åriga traditioner. Det är en av grunderna i den buddhistiska filosofin och psykologin med avsikt att minska lidande och finna lycka och stillhet.
Idag handlar den här utmaningen om framför en närvaro i nuet , ditt nu, och kanske inte så mycket andras. Den här övningen kommer du inte att kunna göra direkt efter att du sett filmen utan den kräver alltså lite aktivitet innan du kan sätta dig och skriva.
Även denna gång får du öva dig på gestaltande men också iakttagande.
Lycka till!